yeah i saw this today… said nah and bought myself food, if everyone else was smart too, theyd do the same, 1000 per wipe plus repair fees. nahhh, bliz keeps nerfing my gold farms, times are rough!
NGL Boys how can a whole raid complain about pennies …….go out with your friend SOMEHOW get 10 feasts make them into 1 hearty and you can WIPEFEST a whole hr without refooding …yey… should be worth for those not coming over P1 on what ever boss ….it is time to progress iguess
When you can make 50k/hour from mining alone then the prices arent high at all. I dont think current cost of consumables compared to older expansions is higher when you consider how much gold people have.
Our guild used rush feast recipes and we would chill have fishing nights and just booze smoke and fish it was dope. We had whatever we wanted for feasts and we sold any extra for pots n enchantments every year.
Lmfao they were like 2500 in bfa on proudmoore. Cats cornered that market quick a group of them would farm bleach portion individually and pile all together. But for like 20 hour sessions. They would buy out everyone else and they keep the price at 2500 for several months during Ghuun.
Haha
Make cooking & fishing combo great again!
Come to european server, fuckin sushi over 1000g
Thats why with every consume in teh game u get the second best its usualy 1/10 of the price for 90% of the effect 😂
Inflation
I’ve been fishing for achievements forever, just more incentive to cook your own food and not buy/sell it lol
It’s 25 CDN for 250000 gold.
Everything has just become insanely priced, better off farming and crafting yourself
That's what an entire guild is for. Lazy fucks should be farming and helping supply the guild raid
Bought 1000 chitin yesterday, they were 50 gold each, logged in today and they were 10
Bidenomics
No offense but it takes 30 to 40 fish to make that not to mention you can only make like 10k gold per hour fishing, sorry its not even expensive lol
Mess is 1400 and up on my NA server
That's right bitch everyone is leveling cooking now Kappa just kidding please don't take my golden goose away
Buy the next lvl down the only reason you need the best is for min-maxing or raiding at the highest possible lvl
yeah i saw this today… said nah and bought myself food, if everyone else was smart too, theyd do the same, 1000 per wipe plus repair fees. nahhh, bliz keeps nerfing my gold farms, times are rough!
Bro just the flask is 4k gold lol, each prepot is 900g. Fuck this economy lol
NGL Boys how can a whole raid complain about pennies …….go out with your friend SOMEHOW get 10 feasts make them into 1 hearty and you can WIPEFEST a whole hr without refooding …yey… should be worth for those not coming over P1 on what ever boss ….it is time to progress iguess
What the shit
Not expensive at all??? Literally just sell mats from professions and youre golden
950 gold.. that's around the price of a set transmog, which is nothing. Wtf is this.
When you can make 50k/hour from mining alone then the prices arent high at all. I dont think current cost of consumables compared to older expansions is higher when you consider how much gold people have.
EU with 4000-10k for pots, up to 60k for enchantments and beautiful 30k crsfting mats
Our guild used rush feast recipes and we would chill have fishing nights and just booze smoke and fish it was dope. We had whatever we wanted for feasts and we sold any extra for pots n enchantments every year.
It better give me 10 stacks of blessing of kings for that price.
It better retcon shadowlands for that price
It better bring back plains running for that price.
It better allow unholy deathknights to raise undead on teammates to fight as their ghoul again for that price.
Lmfao they were like 2500 in bfa on proudmoore. Cats cornered that market quick a group of them would farm bleach portion individually and pile all together. But for like 20 hour sessions. They would buy out everyone else and they keep the price at 2500 for several months during Ghuun.
Maybe, low on supply and that is why..